Chateau Müller

Je původně panský statek na Horním náměstí ve Bzenci, postavený v barokním stylu. Předpokládá se, že tato barokní stavba hlavní budovy vznikla ve stejném období, kdy byl v barokním slohu přestavován i nedaleký Bzenecký zámek. Na rozdíl od barokní podoby Bzeneckého zámku se na Chateau Müller většina jeho barokní podoby dochovala do současnosti.

Chateau Müller není zámkem v pravém slova smyslu. Jak již bylo zmíněno, jde spíše o původně panský statek. Název Chateau odkazuje na francouzskou tradici nazývání rodinných vinařství podle usedlostí a zámků, k nimž vinařství náležejí a i zde, na Chateau Müller můžeme v současnosti najít malé rodinné vinařství. Jméno Müller zase odkazuje na posledního významného majitele před druhou světovou válkou.

V současnosti vlastní a obhospodařuje Chateau Müller Jiří Matěj, který zde začal realizovat svůj sen o malém rodinném vinařství a dobrém víně, pro dobré lidi.

K Chateau Müller patří jedna z menších bzeneckých vinic, na jejichž svazích uzrává výborné víno a archivní vinný sklep, kde se pořádají menší košty vína pro společnosti do dvaceti osob, a kde, především, dozrávají výborná archivní vína z produkce Chateau Müller.

Naše malé rodinné vinařství si zakládá na osobním přístupu, jak při výrobě, k jednotlivým odrůdám, tak k jednotlivým zákazníkům a konzumentům našeho vína. Naše vinařství se nachází v prostorách viničního domu, který byl postaven roku 1719 a jeho dlouhá historie i tradice nás zavazují.

Současná podoba Chateau Müller

Historie Chateau Müller

Naše malé vinařství se nachází v historických barokních prostorách postavených za Erdmana Kryštofa Proskovského z Proskova roku 1719, které až do roku 1861 sloužily jako sídlo správce panství a patřily do majetku zámku. Tento komplex je příkladem malé rezidenční architektury z období vrcholného baroka na Moravě. Architektonicky zcela korespondoval s architektonickým řešením zámku. Na rozdíl od zámku zůstal v původní podobě. Jako architekt je zde zvažován Domeniko Martinelli (architekt zámku ve Slavkově).

V tomto domě je doložen direktor Josef Papík (spravoval bzenecké panství za Arnoštky Salmové a zřejmě i za Františka z Pauly a Ditrichsteinu), zemřel v roce 1824. Zřejmě zde po zboření zámku pobýval i Vilém z Reichenbachu a Lessonic, který ukončil 19.1.1866 svůj život sebevraždou.

Kde nás najdete?

Random foliage

Chateau Müller najdete na Horním náměstí 31 v Bzenci. mapy.cz maps.google.com.

Kontakt

  • Jiří Matěj
  • Horní náměstí 31
  • 696 81 Bzenec
  •  
  • e-mail: matej@chateaumuller.cz
  •  
  • tel.: +420 777 332 557